Rodzina

Państwo to przede wszystkim Rodzina

rodzina i spoleczenstwo1. Rodzina „oczkiem w głowie” dla państwa

Rodzina jest podstawą każdej społeczności, a w szczególności państwa, na każdym szczeblu administracyjnym. Dlatego państwo musi ją wspierać w sposób realny, a nie pozorowany. Jak to zrobić? Prawo i Sprawiedliwość proponuje nadanie funkcjonującemu już dodatkowi rodzinnemu powszechnego charakteru.

Dużym wsparciem będzie również podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych czy obniżenie VAT-u na ubranka dziecięce.

Państwo powinno przykładać także większą uwagę do zadań prorodzinnych oraz wpierać organizacje społeczne działające na rzecz rodziny. Powinno przeprowadzić reorganizację przestrzeni publicznej tak, aby ta była bardziej sprzyjająca rodzinie. Mam tu na myśli różnego rodzaju ulgi, dopłaty np. do komunikacji, dostęp do szeroko pojętej kultury. Działania takie muszą zostać szerzej zainicjowane.

2. Państwo widzące potrzeby osób niepełnosprawnych oraz pracę ich opiekunów.

Bardzo ważnym elementem wsparcia rodziny będzie także realna pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Często opiekunowie niepełnosprawnych muszą rezygnować z pracy na rzecz pomocy tym osobom. To ogromny heroizm, wielkie wyrzeczenie i ciężka praca. Tym rodzinom, a także osobom które opiekują się niepełnosprawnymi należy się pomoc na każdym etapie ich życia. Postulujemy więc o zwiększenie wsparcia państwa w zakresie opieki nad niepełnosprawnymi oraz wprowadzenie m.in. świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych.